Friday, May 19, 2017 |
|||||
Day 1 – Afternoon |
|||||
Time |
Topic |
Speaker/Presenter |
Chairperson/ Rappoteur |
||
2:00PM – 2:30PM |
Registration |
Organizing committee |
|||
2:30 PM –2:40 PM |
Program Introduction |
Dr. Atekelt Abebe , Dean of School of Research and Graduate Studies, Bahir Dar Institute of Technology |
|||
2:40 PM –2:50 PM |
Welcoming speech |
Dr. Nigus Gabbiye, Scientific Director of Bahir Dar Institute of Technology, Bahir Dar University |
Dr. Fikreselam Gared, Vice President for Information and Strategic Communication of Bahir Dar University |
||
2:50 PM –3:00 PM |
Opening speech |
Dr. Baylie Damtie, President of Bahir Dar University |
|||
3:00 PM – 3:15 PM |
Guest of Honor speech |
Mr.Tadesse Kassa, CEO of Tiret Corporate |
|||
3:15 PM – 3:45 PM |
Plenary Speaker 1 (Irrigation Water Management of Ethiopia) |
Dr. Amare Haileslassie, Senior Researcher and Head of Office for East Africa and Nile basin at International Water Management Institute (IWMI) |
Dr. Seifu Admasu & Dr.Hirut Asaye (Chairperson/Rapporteur) |
||
3:45-4:15-------Teak Break |
|||||
4:15 PM – 4:45 PM |
Plenary Speaker 2 (Technology Transfer) |
Mr. Georg Villinger, Technology Transfer Expert, GIZ |
|||
4:45 PM – 5:15 PM |
Plenary Speaker 3 (Post Harvest and Food Science) |
Prof. Fetien Abay, Vice President for Research and Community Service, Makelle University |
|||
Session 01- Civil and Water Resources Engineering (ICAST-2017) Saturday, May 20, 2016 |
||||
Day 2 – Morning |
||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIR PERSON |
RAPPORTEUR |
8:20 - 8:30 |
Dr Temesgen W |
Welcome speech |
|
|
8:30 – 9:00 |
Dr.Ing. Negede Abate |
Challenges of Water Resources Development in Ethiopia, cases like: Opportunities and Challenges of GRED |
Dr.Ing. Mulugeta A. /Dr. Asegidew G. |
Mr. Tesfaye Ababu |
9:00 – 9:15 |
Dr Beshah M. Behailu |
Rural water Supply Services and Its Challenge in Ethiopia, Review paper |
||
9:15 – 9:30 |
Anwar A. Adem |
Runoff response and the associated soil and nutrient loss in two northwestern Ethiopian highland watersheds |
||
9:30 – 9:45 |
Nigus Tegegne |
Impact of Land use and Landscape on Runoff and Sediment in the Sub-Humid Ethiopian Highlands: the Ene-Chilala Watershed. |
||
9:45 – 10:10 |
Presenters |
Discussion |
||
|
|
|
||
10:10 PM – 10:40 PM Tea Break and Poster Presentation |
Day 2 – Morning |
||||||||||
10:40 –10:55 |
Dessalew W Aynalem |
Evaluating Natural Resource Management in the upper Abay basin |
Dr. Seifu A/ Dr. Mengistie A./ |
Mr. Eshetu A. |
||||||
10:55 – 11:10 |
Misba A. Hussen |
Improving Subsurface Recharge through Breaking Restrictive Soil Layers by Mechanical Means |
||||||||
11:10 – 11:25 |
Alemsha G. Bogale |
Contribution of Gully Erosion to Soil and Nutrient Loss Evaluated in Spatial and Temporal Scales at Chenetale Watershed Upper Blue Nile Basin, Ethiopia |
||||||||
11:25 – 11:40 |
Behailu Nadew |
Stream Flow and Sediment Yield Modeling: A Case Study of Beles Watershed, Upper Blue Nile Basin |
||||||||
11:40 - 12:00 |
Presenters |
Discussion |
||||||||
12:00 PM – 2:00 PM Lunch Break |
||||||||||
Day 2 – Afternoon |
||||||||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIR PERSON |
RAPPORTEUR |
||||||
2:00 – 2:30 |
Dr. Yosef Birru |
Research as a solution for the current practice and challenges in Ethiopian construction Industry |
Dr. AddisZemen T./ Alemayehu Golla
|
Mr. Mitiku Damitie |
||||||
2:30 - 2:45 |
Dr. A. Gladwin Alex |
Strengthening of RC Column using GFRP and CFRP |
||||||||
2:45 – 3:00 |
Atsedewoin Tilahun |
Assessment of the Potential Use of Calcined Red Clay-Rice Husk Ash Mix as a Partial Replacement of Cement |
||||||||
3:00 – 3:15 |
Bereket Mamo |
Quality investigation of sands used for construction in Mizan- Aman and Tepi Towns: Its’ Implication towards Developing Mitigation Techniques for Improvement |
||||||||
3:15 – 3:30 |
Participants |
Discussion |
||||||||
3:30 PM – 4:00 PM Tea Break and Poster Presentation |
||||||||||
Day 2 – Afternoon |
||||||||||
4:00 – 4:15 |
Medhin Shimelis |
GIS Based DSS for Systematized Water Distribution Network Asset Management System: Case of Harar Town, Ethiopia |
Dr. Micheal M. / Tilik Tena |
Mr. Habtamu T. |
||||||
4:15 – 4:30 |
Mekonnen B.Aregu |
Comparative Study on Efficiency of Scoria and Pumice Filter Media for Industrial Wastewater Treatment: The Case of Tannery Wastewa |
||||||||
4:30 – 4:45 |
Thewodros Bekele |
Bacteriological Physicochemical Quality of Recreational Water bodies-Case Studies from Addis Ababa and Oromiya region, Ethiopia. |
||||||||
4:45– 5:00 |
Gideon A. Ajeagah |
Eutrophication capacity and environmental sanitation of tropical aquatic ecosystems in Yaounde (Cameroon): hydrological, physicochemical and parasitological potentialities |
||||||||
5:00 – 5:15 |
Lakachew Yihunie Alemneh |
Assessment of the Robustness of the Biofil Toilet Technology for the Treatment of Black water |
||||||||
5:15 – 5:40 |
Presenters |
Discussion |
||||||||
6:30 – |
Dinner |
Organizing committee |
||||||||
Session 02- Mechanical and Industrial Engineering (ICAST-2017) Venue: Seminar Room |
||||||||||
Day 2 – Morning |
||||||||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIRPERSON |
RAPPORTEUR |
||||||
8:30 – 8:40 |
Moderator |
Program Introduction |
|
|
||||||
8:40 – 8:50 |
Mr. Muluken Z., Faculty Dean |
Welcome |
|
|
||||||
8:50 – 9:15 |
Dr.V.Siva Ramakrishnan |
Baking of Dead Mullosk Sea Shell: Energy Efficient and Environment Friendly Method |
Dr. Asefa Asmare
|
Dr.Veerabhadrappa Havinal |
||||||
9:15 – 9:40 |
Mr. Sirak Aregawi |
Design and Manufacturing of Cantilever Based Column Supported Construction Crane |
||||||||
9:40 – 10:05 |
Mr. NRR. Anbusagar |
Calibration of Finite Element Model by Three Point Bending Test: GFRP Hybrid Nanocomposites |
||||||||
10:05AM – 10:30 AM Tea Break and Poster Presentation |
||||||||||
10:30 – 10:55 |
Mr. Shimelis Tilahun |
Developing Anthropometric Standards for Ethiopian Clothing Design |
Prof. Menberu Lulu |
Dr. Irshad Ahmad Khan |
||||||
10:55 – 11:20 |
Mr. Sreeramulu Munagala |
Mechanical and Tribological Behavior of Hybrid Fiber Reinforced Polymer Composite Materials |
||||||||
11:20 – 11:45 |
Mr. Tomas C. Kassaneh1 |
Performance Measurement and Improvement Method for Ethiopian Leather Footwear Industries |
||||||||
11:45 – 12:10 |
Dr. G.Rajendiran |
Experimental Investigation on Diesel Engine Using Ethanol and Its Derivative (DEE) as Fuel |
||||||||
12:10 PM – 2:00 PM Lunch Break |
||||||||||
Saturday, May 20, 2017 |
|||||
Day 2 – Afternoon |
|||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIRPERSON |
RAPPORTEUR |
|
2:00 – 2:40 |
Plenary, Prof. Menberu Lulu |
Learning for Development |
Mr. Yonas Mitiku (Asst. Prof.)
|
Dr.V.Siva Ramakrishnan |
|
2:40 – 3:05 |
Mr. Kassu Jilcha |
Occupational Safety and Health Improvement Factors Prioritization Using Fuzzy AHP for Manufacturing Industries |
|||
3:05– 3:30 |
Mr. N.Ashok |
Effect of Reinforcement of Particles on the Mechanical Properties of Al7075-Sic, Al7075- Al2o3, Hybrid Composites by Liquid Metallurgy Method |
|||
3:30 PM – 4:00 PM Tea Break and Poster Presentation |
|||||
4:00 – 4:25 |
Mr. Star Abrham |
Improving Productivity using Dynamic Value Stream Mapping (Case Study: Mesfin Industrial Engineering P.L.C) |
Dr. Nigussie Mulugeta |
Dr. Ramesh Babu
|
|
4:25 – 4:50 |
Mr. Anteneh Mohammed |
Emission and Performance Parameters Comparison of a Bi-fuel Engine |
|||
4:50 – 5:15 |
Mr. Ajit P. S |
Identifying Factors that Determine the Competitiveness of Garment Industry in Ethiopia |
|||
5:15– 5:30 |
Closing |
Mr. Muluken Z., Faculty Dean |
|
||
6:30 – |
Dinner |
Organizing committee |
|||
|
|||||||
Session 03- Chemical and Food Engineering (ICAST-2017) Venue: Hall 2A |
|||||||
Saturday, May 20, 2017 |
|||||||
Day 2 - Morning |
|||||||
Time |
Speaker/presenter |
Topic |
Chair person |
Rapporteur |
|||
8:20 – 8:30 |
Dr. Zenamarkos B., Faculty Dean |
Welcome Speech |
Dr. Solomon Workneh |
Mr. Tadele Andargie |
|||
8:30 – 9:10 |
Professor Ermias Dagne |
Plenary speaker - 1: Creative Products from Nature. |
|||||
9:10 – 9:40 |
Dr. Zenamarkos Bantie |
Bacteria Delay The Jamming Of Particles At Microchannel Bottlenecks |
|||||
9:40 – 10:10 |
Dr. Chanukya B.S |
Ultrasound Assisted Forward Osmosis Concentration Of Sweet lime Juice |
|||||
10:10 – 10:30 - Tea break and poster presentation |
|||||||
10:30 – 11:00 |
Degnet Teferi |
Complementary Feeding And Effect Of Spontaneous Fermentation On Anti-Nutritional Factors Of Selected Cereal-Based Complementary Foods |
Mr. Sadik Jamal |
Dr. Omprakash Sahu |
|||
11:00 – 11:30 |
Tadele Assefa |
Biodegradations /Or Decolorizations Of Reactive Blue Dye Using Fresh Water Microalgae |
|||||
11:30 – 12:00 |
Demeke Teklu |
Optimization of time and temperature for smoking of Nile Tilapia for a better preservation of protein and gross energy value |
|||||
12:00 – 2:00 Lunch Break |
|||||||
Day 2 - Afternoon |
|||||||
Time |
Speaker/presenter |
Topic |
Chair person |
Rapporteur |
|||
2:00 – 2:30 |
Bassazin Ayalew |
Modeling And Simulation Of Updraft Biomass Gasifier Stove For Production Of Syngas Using Rice Husk |
Dr. Hirut Assaye |
Prof. Prasad Reddy |
|||
2:30 – 3:00 |
Dr. Taddese A. Zerfu |
Association of Consumption Of Dairy, Fruits And Dark Green Leafy Vegetables Is Associated With Lower Risk Of Adverse Pregnancy Outcomes In A Prospective Cohort Study In Rural Ethiopia |
|||||
3:00 – 3:30 |
Minbale Admas |
Electrochemical And In-Situ DRIFTS Analysis Of New Electrolyte For Lithium Ion Battery |
Prof. D.G. Rao |
Dr. Zenamarkos Banitie |
|||
3:30 – 4:00 - Tea break and poster presentation |
|||||||
4:00 – 4:30 |
Mohammed Semaw |
Development And Quality Characterization Of Whey-Aloe Debrana Based Probiotic Beverages |
Prof. D.G. Rao |
Dr. Zenamarkos Banitie |
|||
4:30 – 5:00 |
Yasabie Abatneh |
Synthesis And Characterization Of Liquid Fuel Oil From Waste Polyethylene Using Catalytic Pyrolysis |
|||||
5:00 – 5:30 |
Bharanı Murugesan |
Characterization Of Antimicrobial Finished Flame- Retardant Textiles Materials |
|||||
6:30 – |
Dinner |
Organizing committee |
|||||
Session 04- Computing (ICAST-2017) Venue: Hall-2B Saturday, May 20, 2017 |
|||||||||
Day 2 – Morning |
|||||||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIRPERSON |
RAPPORTEUR |
|||||
8:30 – 8:40 |
Mr. Dawud Nesru (Faculty Dean) |
Welcome and Opening Speech |
Dr. Tesfa Tegegne |
Mr. Abrham Debasu |
|||||
8:40 – 9:20 |
Mr. Meried Bekele (IE Network Solutions PLC General Manager) |
Internet of Things (IoT) - Basics |
|||||||
9:25 – 10:00 |
Dr. Mesfin Belachew, Senior Diretor, Ethiopian Agricultural Transformation Agency (ATA) |
ICT for Agricultural Services
|
|||||||
10:00 PM – 10:30 PM Tea Break and Poster Presentation |
|||||||||
10:30 –11:05 |
Dr. Martha Yifru (Head, School of Information Science, AAU) |
Amharic Speech Recognition and its Applications |
Dr. Mesfin Belachew |
Mr. Haileyesus Amsaya |
|||||
11:10 – 11:35 |
Mr. Seid Hassen |
Amharic Word Sense Disambiguation Using Wordnet |
|||||||
11:35–12:00 |
Ebrahim Chekol |
Recognition of Amharic Braille Documents |
|||||||
12:05 PM – 2:00 PM Lunch Break |
|||||||||
Day 2 – Afternoon |
|||||||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIRPERSON |
RAPPORTEUR |
|||||
2:00 – 2:25 |
Dr.B.B. Sundaram/ Dr.N.R.Reddy |
Performance Evaluation of SSL V3.0 and Elliptic Curve Cryptography against RSA Over network communication between client and server |
Dr. Martha Yifru
|
Dr. Gebeyehu Belay |
|||||
2:30 – 2:55 |
Dr. J.R.Arunkumar/ Dr. M.Sundarrajan/ Dr.R.Anusuya/ Kibreab A. |
African Buffalo Optimization based Efficient Key Management in Categorized Sensor Networks |
|||||||
3:00 – 3:25 |
Daniel Tadesse/ Dr J.R.Arun Kumar |
Analysis and Design of Pretend Based Security Campus Grid Computing Model for Arbaminch University |
|||||||
3:30 PM – 4:00 PM Tea Break and Poster Presentation |
|||||||||
4:00 – 4:25 |
Abdulkerim Mohammed/ Dr. Million Meshesha. |
Towards Integrating Data Mining and Knowledge Based System: The Case of Network Intrusion Detection |
Dr. Bandaru Rama Kirishina Rao |
Mr. Adane Nega
|
|||||
4:30 – 4:55 |
Desalegn Aweke Wako/ Dr. Million Meshesha |
Development of Knowledge Based System for Wheat Disease Diagnosis: A Rule Based Approach |
|||||||
5:00 – 5:25 |
Mamo Abebe/ Esubalew Alemneh |
Ontology Development for Anemic Pregnant Women |
|||||||
6:30 – |
Dinner |
Organizing committee |
|||||||
Session 05- Electrical and Computer Engineering (ICAST-2017) Venue: Hall 3 (Conference Room) Saturday, May 20, 2016 |
|||||||
Day 2 – Morning |
|||||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIRPERSON |
RAPPORTEUR |
|||
8:30 – 8:40 |
Edmiealem Gedefaye (Dean) |
Welcome and Opening Speech |
Dr. Fikreselam Gared |
Fekadu Mihiret |
|||
8:40 – 9:25 |
Meried Bekele (IE Network Solutions PLC General Manager) |
Internet of Things (IoT) - Basics |
|||||
9:30 – 9:55 |
Dr. Dereje Hailemariam |
Performance Analysis of Multiple Antenna Based Blind Spectrum Sensing Techniques for Cognitive Radio Networks |
|||||
10:00 PM – 10:30 PM Tea Break and Poster Presentation |
|||||||
10:30 – 10:55 |
Fanuel Melak |
Joint Beamforming and Spectral Enhancement for Robust ASR in Reverberant Environments |
Dr. Tassew Tadios |
Fekadu Mihiret |
|||
11:00 – 11:25 |
Renald Chelladurai |
Optimizing Wind Power Extraction Using ANFIS: Case Study with Ashegoda Wind Farm |
Minargen Asmamaw |
||||
11:30 – 11:55 |
Anil kumar Bonela |
Power Flow Analysis Using A Unified Power Flow Controller |
|||||
12:05 PM – 2:00 PM Lunch Break |
|||||||
Day 2 – Afternoon |
|||||||
TIME |
PRESENTER |
TITLE |
CHAIRPERSON |
RAPPORTEUR |
|||
2:00 – 2:30 |
Dr. Getachew Biru (Ass. Professor, Addis Ababa University) |
Power System Supply Enhancement through Smart Grid |
Dr. Pusparashavan Annamalai |
Minargen Asmamaw |
|||
2:35 – 3:00 |
Dr.Santoshkumar |
On Board Charging Interface for Vehicle to Grid (V2G) in Smart Grid Environment |
|||||
3:05 – 3:30 |
P.Palanivel |
Phase shifted carrier PWM based multilevel converters for 1.5 MW wind turbines |
|||||
3:30 PM – 4:00 PM Tea Break and Poster Presentation |
|||||||
4:00 – 4:25 |
Debabrata Pal |
Modeling and Analysis of Linear Observer Based On DC Machine |
Dr. V. Balaji Visvamathan |
Abera Mulat
|
|||
4:30 – 4:55 |
Solomon Genene Gudeta |
Distributed Adaptive Cruise Control |
|||||
5:00 – 5:25 |
Dr.K.V.L.Narayana |
Design of Controller via Feedback Linearization for a Non-linear Conical Tank |
|||||
5:30 – 5:55 |
yonatan Tasew |
Image processing for Pick and Place Gantry Robot |
|||||
6:30 – |
Dinner |
Organizing committee |
|||||